۱۲ آذر ۱۴۰۱

بلاک چین مایکروسافت؛ انقلابی در مدیریت هویت غیر متمرکز

رخی از کارشناسان تجربیات فعلی در حوزه تکنولوژی بلاک‌چین و مدیریت هویت غیر متمرکز را قابل مقایسه با انتشار ویندوز 95 در دهه‌های گذشته می‌دانند.

بر اساس اظهارات تیم مهندسی بلاک‌چین مایکروسافت، این تیم به مدت یک‌ سال است که بر روی مدیریت هویت غیر متمرکز و نرم‌افزار امضای دیجیتال و اعتبارسنجی که متکی بر شبکه‌های عمومی نظیر بیت‌کوین و اتریوم است، فعالیت می‌کند.

بلاک‌چین چیست؟


بلاک‌چین (Blockchain) که ترکیب دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) است و به معنی زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. هر بلوک حاوی اطلاعات تراکنش‌ها است که به بلوک‌های قبل و بعد خود مربوط است. این فناوری بستر اصلی ارزهای دیجیتال است و به افراد امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین را می‌دهد.

راه‌اندازی مدیریت هویت غیر متمرکز در بلاکچین بیت‌کوین

مایکروسافت اقدام به راه اندازی اولین زیرساخت هویت غیر متمرکز که مستقیما بر روی بلاک‌چین بیت‌کوین ایجاد شده، کرده است. این پروژه متن‌باز که ION (یون) نام دارد از فناوری برقراری ارتباط شبکه‌ها با یکدیگر استفاده می‌کند. برای مثال اگر شما با استفاده از حساب کاربری فیسبوک خود وارد Airbnb (یک سرویس آنلاین برای اجاره‌کردن و اجاره‌دادن اماکن اقامتی در سراسر دنیا) شوید، باید پروتکل با نرم‌افزاری که اطلاعات شخصی شما را از روی پروفایل شبکه اجتماعی به سرویس‌دهنده‌ خارجی ارسال می‌کند، ارتباط برقرار کند. در این شرایط ION مسئول کنترل‌های هویت‌ غیر متمرکز است که می‌تواند مالکیت شما بر کلیدهای داده‌ درخواستی شما را اثبات کند و احراز هویت را انجام دهد.

یکی از بنیانگذارن کنسرسیوم جهانی وب (W3C) که در زمینه رمزارزها نیز فعالیت دارد در رابطه با روش‌های مبتنی بر هویت غیر متمرکز (decentralized identity (DID)) اعلام کرده است که این حرکت مایکروسافت می‌تواند بر کل صنعت تکنولوژی تاثیرگذار باشد. طبق گفته وی بسیاری از زیر ساخت‌های سازمانی در دنیا از محصولات مایکروسافت استفاده می‌کنند. بنابراین، اگر آنها مدیریت هویت غیر متمرکز را در هریک از محصولات زیرساختی خود ادغام کنند، به روش‌های احراز هویت غیر متمرکز دسترسی خواهند داشت.

هویت غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین
هویت غیر متمرکز مبتنی بر بلاکچین

مدیریت هویت‌ غیر متمرکز در سایر محصولات مایکروسافت


در حال حاضر محصول شناخته شده مایکروسافت که Active Directory نام دارد، یکی از پرکاربردترین محصولات مدیریت هویت این شرکت است که اجازه دسترسی و مدیریت کاربران در سطوح سازمانی را فراهم می‌کند. با ارائه راهکارهای مبتنی بر هویت غیر متمرکز، اکتیودایرکتوری نیز باید بتواند هویت‌ غیر متمرکز را شناسایی و مدیریت کند. استفاده از این فناوری در محصولات زیر ساختی و خدمات مبتنی بر تکنولوژی ابر مایکروسافت که تحت عنوان Azure ارائه شده‌اند، می‌تواند تاثیرات قابل توجهی داشته باشد.

Windows Azure یک بستر محاسبات ابری مایکروسافت است که برای ایجاد، توسعه و مدیریت اپلیکیشن‌ها در یک شبکه از مراکز داده جهانی تحت مدیریت مایکروسافت است. Azure این قابلیت را دارد که اپلیکیشن‌ها را توسط زبان‌ها، ابزارها و چهارچوب‌های مختلفی ایجاد کرده و به توسعه دهندگان امکان ادغام اپلیکیشن‌های عمومی خود را در محیط فناوری اطلاعات موجود می‌دهد.

ارائه ION در شبکه اصلی بیت‌کوین


یک منبع ناشناس و مطلع از پروژه مایکروسافت اعلام کرده است که ION در اواخر سال جاری از شبکه آزمایشی بیت‌کوین به شبکه اصلی آن منتقل خواهد شد. بنابراین هر شخص مسلط به کامپیوتر می‌تواند با اجرای یک گره در این پروژه مشارکت داشته باشد.

عدم مشارکت فیسبوک در پروژه مدیریت هویت غیر متمرکز


مایکروسافت می‌گوید ترس و واهمه‌ای از بیت‌کوین ندارد و این شرکت از ویژگی‌ها و مزایای خوب آن نهایت استفاده را خواهد کرد. یک منبع ناشناس دیگر نیز اعلام کرده اگر چه از فیسبوک برای شرکت در پروژه‌‎های مدیریت هویت غیر متمرکز مایکروسافت دعوت شده است، اما فیسبوک این درخواست را رد کرده و به استفاده از روش‎های قدیمی خود برای داده‌های کاربران ادامه می‎دهد. وال استریت ژورنال و دیگر رسانه‎‌ها نیز گزارش دادند که فیسبوک به دنبال ایجاد یک پلتفرم پرداخت بر پایه یک ارز دیجیتال با نرخ ثابت برای این شبکه اجتماعی است، اما تاکنون اقدامی از سوی فیسبوک برای پشتیبانی از استاندارد‎های DID دیده نشده است.

این کار ممکن است باعث ایجاد اختلاف و شکاف در شرکت‌هایی مانند مایکروسافت شود که این استانداردها را به عنوان رکن اصلی مدل کسب و کار خود قرار داده‌اند. ظاهرا فیسبوک در بحث‌های اجتماعی در صنعت فناوری در زمینه روش‌های مدیریت هویت غیر متمرکز حضور پررنگی ندارد و بین اهداف شرکت مایکروسافت و فیسبوک برای استفاده از فناوری بلاک‌چین اختلاف نظرهایی وجود دارد.

Libra، پروژه ارز دیجیتال فیسبوک


کمیته بانکداران مجلس سنای آمریکا با ارسال نامه‌ای به فیسبوک در زمینه پروژه ارز دیجیتال این شرکت تحت عنوان Libra و نحوه برخورد آن با اطلاعات مالی افراد ابراز نگرانی کرده است. فیسبوک تنها بخشی از پروتکل‌هایی را که به‌صورت اختصاصی و به نفع این شرکت است را به اشتراک می‌گذارد. سخنگوی فیسبوک در رابطه با رویکرد این شرکت نسبت به سیستم‌های بلاک‌چین اظهار داشت: فیسبوک نیز همانند سایر شرکت‌ها به دنبال راه‌هایی برای استفاده از قدرت فناوری بلاک‌چین است.

در مقابل این ادعاها که فیسبوک جهت‌گیری متفاوتی را در قبال پروژه‌های خود در نظر می‌گیرد، کانسنسیس و مایکروسافت در تلاشند تا طرحهای نوآورانه متن‌باز را به عنوان رکن‌های اصلی مدل‌های کسب‌و‌کار خود در نظر بگیرند. زیرا معتقدند در صورتی که بتوانند استانداردهای مشخصی را ایجاد کنند به ساخت سریعتر سیستم کمک خواهند کرد.

مزایای پروژه متن‌باز ION و مدیریت هویت غیر متمرکز


مشارکت در اکوسیستم پروژه‌های متن‌باز، در راستای تامین اهداف تجاری مایکروسافت است و نگرش‌های مشتری‌مداری و مالکیت مصرف‌کننده جزو اصول اصلی طراحی نرم‌افزار مایکروسافت است. با وجود رقابت تنگاتنگی که بین مایکروسافت Azure و سرویس وب آمازون وجود دارد، حس مسئولیت‌پذیری عمومی به عنوان یک مزیت رقابتی تلقی می‌شود.

سرویس‌هایی که توسط مایکروسافت آژور میزبانی می‌شود در اختیار خود کاربران است، چراکه داده‌ها با کلید‌هایی که کنترل آن در دست کاربر است کدگذاری می‌شوند و از امنیت بالایی برخوردار هستند. برخی از کارشناسان تجربیات فعلی در حوزه تکنولوژی بلاک‌چین و مدیریت هویت غیر متمرکز را قابل مقایسه با انتشار ویندوز 95 در دهه‌های گذشته می‌دانند، زیرا در آن زمان از طریق این سیستم‌عامل مشتری پسند کمک شایانی به استفاده گسترده از اینترنت شد.

اولین نفری باشید که مقاله ها را دریافت می‌کنید

مقالات مشابه

میزبانی ایمیل چیست

هاست ایمیل چیست و انواع هاست ایمیل

این روزها که استفاده از ایمیل اختصاصی و حرفه‌ای بین کسب و کارها بسیار متداول شده است، نام هاست ایمیل یا خدمات میزبانی ایمیل هم بسیار شنیده می‌شود. در این

پیمایش به بالا
به بالا بروید