۱۲ آذر ۱۴۰۱

جاسوسی از ایمیل‌ مایکروسافت توسط دولت آمریکا

شرکت مایکروسافت طی دادخواستی علیه دولت ایالات متحده اقامه دعوی کرد و موفق شد قاضی دادگاه را متقاعد کند که دولت آمریکا اقدام به جاسوسی از ایمیل مایکروسافت کرده است. پس از تصویب قانونی که در نتیجه آن “اطلاع رسانی به کاربران در صورت تجسس و رهگیری مخفیانه در ایمیل آنها” منع شده است، مایکروسافت طی دادخواستی اعلام کرد که حقوق آزادی بیان این شرکت به واسطه این قانون نقض شده است.

قاضی بخش سیاتل ایالت متحده، در این خصوص اعلام کرده است که درخواست عموم مردم برای عدم تجسس و رهگیری مخفیانه ایمیل‌هایشان افزایش یافته است. چراکه مردم روز به روز حجم بیشتری از اطلاعات خود را روی حافظه‌های مبتنی بر ابر و ابزارهای ذخیره‌سازی در سطح اینترنت قرار می‌دهند و حفظ محرمانگی و امنیت ایمیل برایشان بسیار مهم است. از طرفی بررسی مخفیانه و تجسس در این اطلاعات به دلیل حجم بسیار سنگین اطلاعاتی که خدمات دهندگان از مشتریان خود دارند، تبعات بسیاری از نظر کارایی و عملکرد سیستم به همراه دارد.

بر اساس اعلام دادستانی ایالت متحده، در حال حاضر قانون فدرال به وزارت دادگستری اجازه می‌دهد تا در صورت وجود خطر برای فرد یا یک تحقیقات، بدون اعلام به کاربران به ارتباطات الکترونیکی افراد دسترسی پیدا کند.

جاسوسی از ایمیل مایکروسافت
جاسوسی از ایمیل مایکروسافت

هم صدا شدن بزرگترین شرکت‌های تکنولوژی در مقابل این قانون

شرکت مایکروسافت با اعلام شکایت خود ئدر خصوصی جاسوسی از ایمیل مایکروسافت توسط دولت آمریکا، بر گستره منازعات خود با دولت بر سر حریم خصوصی مشتریان و عدم افشای اطلاعاتی که در تحقیقات دولتی درخواست می‌شود، افزود.

مدیر شرکت مایکروسافت در ایالت واشنگتن موفق شد دیگر رهبران تکنولوژی جهان مانند اپل، گوگل، و آمازون را برای این شکایت با خود همراه سازد. به اعتقاد وی این قانون می‌تواند با زیر سوال بردن امنیت حریم خصوصی مشتریان، کاربرد سیستم‌های موبایل و سیستم‌‌های مبتنی بر ابر را تهدید کند.

اجازه تجسس در اطلاعات کاربران، بسیار فراتر از محدوده اختیارات حکومت است و بنیادی ترین حقوق کاربران را نقض می‌کند.

مسئول امور حقوقی شرکت مایکروسافت در بیانیه‌ای اعلام کرد: ” امیدواریم که این دادخواهی ما را به سوی راه‌حل‌های منطقی که برای نیروهای قضایی نیز مثمر ثمر باشد سوق دهد و همچنین این اطمینان را ایجاد می‌کند که اطلاعات محرمانه تنها زمانی که لازم است مورد استفاده قرار خواهد گرفت.”

از سویی، وزارت دادگستری آمریکا از تجسس‌ها دفاع کرده و اعلام کرده است که این کار در راستای کمک به مبارزات علیه جرم و تروریسم است، زیرا در بسیاری موراد مجرمان از بسترهای مبتنی بر تکنولوژی برای برقراری ارتباطات و پوشاندن ردپاهای خود استفاده می کنند.

هزاران مورد جاسوسی از ایمیل مایکروسافت

مایکروسافت در دادخواست خود اعلام کرده است که مقررات کنونی دولت، دسترسی – طی مدت محدود و یا به طور دائم- به حسابهای ایمیل شخصی افراد را برای دولت ممکن ساخته و مایکروسافت را از اطلاع‌رسانی این تجسس به مشتریان باز می‌دارد. همزمان با این موضوع، دادگاه فدرال امریکا حدود 2600 مورد درخواست جاسوسی از ایمیل مایکروسافت به این شرکت ارجاع داده است که برای بیش از دو سوم آنها هیچ زمان پایانی اعلام نشده است. در این موارد، مایکروسافت هرگز اجازه اطلاع رسانی به مشتری در خصوص تجسس دولت در اطلاعات وی را حتی پس از اتمام تحقیقات نخواهد داشت.

فشار این حوزه از صنعت به دولت در خصوص تجاوز به حریم خصوصی مشتریان به دنبال افشای اطلاعات توسط ادوارد اسنودن در سال 2013 در خصوص جمع آوری مخفیانه اطلاعات توسط دولت ایالات متحده آغاز شد و شرکتهای اینترنتی را در حالت تدافعی قرارداد.

مایکروسافت همچنین تصدیق می کند که برای شرایط خاص، تحقیق و تجسس در اطلاعات و ایمیل افراد ممکن است خلافکاران را از دسترسی و دستکاری اطلاعات یا صدمه زدن به دیگران باز دارد. ولی همچنان  بر این باور است که این قانون فعلی، بسیار کلی بوده و بسیار پایینتر از استانداردهای محرمانگی و حفظ حریم افراد است.

این پرونده به نام دعاوی شرکت مایکروسافت علیه وزارت دادگستری دولت ایالات متحده به شماره 16-cv-00538 در دادگاه بخش، واشنگتن، سیاتل، ایالات متحده هم اکنون در حال پیگیری است.

اولین نفری باشید که مقاله ها را دریافت می‌کنید

مقالات مشابه

قوانین به کارگیری نرم افزار متن باز در جهان

آنچه امروزه در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان نرم‌افزارهای متن‌باز شناخته شده است، زمانی جزو منابع کم‌‌ارزش در حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات در نظر گرفته می‌شد. در حال حاضر استفاده از تولیدات متن‌باز با روندی رو به رشد همراه شده و استقبال از آنها رو به افزایش است.

پیمایش به بالا
به بالا بروید