۱۹ آذر ۱۴۰۱

نرم افزار رمز گذاری ایمیل GnuPG در آستانه ورشکستگی

نرم افزار رمز نگاری ایمیل که تحت عنوان حفاظت امنیت شخصی یا Gnu Privacy Guard شناخته می‌شود در سال ۱۹۹۷ تولید شده است. از آن زمان تاکنون GnuPG  تقریبا به تنهایی توسط یک نفر به روز رسانی و توزیع شده است.

تولیدکننده نرم‌افزار رمزنگاری ایمیل “Warner Koch” اعتقاد دارد که متن باز بودن نرم‌افزار(Source Code) بهترین دلیل برای این است که ثابت کند هیچ راه نفوذ پنهانی برای سواستفاده سازمان‌های جاسوسی یا هر شخص غیر مجاز دیگری از این برنامه وجود ندارد.

نرم افزار رمز گذاری ایمیل

توسعه نرم‌ افزار رمز گذاری ایمیل توسط داوطلبان

بررسی بیشتر ابزارهای اصلی و مهم رمزنگاری ایمیل نشان دهنده این است که این برنامه‌ها حداقل در ابتدای کار خود توسط افراد داوطلب در این حوزه ساخته و نگهداری شده‌اند. وارنر کاک نیز از ابتدای عرضه GnuPG همواره به دنبال جذب منابع مالی برای گذراندن زندگی و همچنین محقق کردن آرزوی دیرینه‌اش برای استخدام یک برنامه نویس تمام وقت بود. وی پیشتر اعلام کرد که درآمد وی از این طریق تنها درصد بسیار اندکی از حقوقی است که می‌توانست در یک شرکت خصوصی به عنوان برنامه‌نویس بدست آورد.

در حال حاضر کد برنامه رمزنگاری ایمیل GnuPG مبنای اصلی ابزارهای رمزنگاری دیگر همچون GPGTools ، Enigmail و GPG4Win است.

Enigmail که توسط دو برنامه‌نویس و در اوقات فراغت آنها توسعه یافته است سالانه 1000 دلار کمک مالی دریافت می‌کند که تنها برای هزینه سرور آن کافی است. GPGTools هم که برای رمزنگاری ایمیل Apple استفاده می‌شود، هم اعلام کرد که برای ادامه کار ناچار است از کاربران مبلغ کمی هزینه دریافت کند. GPG4Win نیز توسط وارنر کاک مدیریت می‌شود.

این در حالیست که دولت آمریکا سالانه بیش از ۵۰ میلیارد دلار در حوزه‌های بازرسی و جاسوسی هزینه می‌کند و منابع بسیار ناچیزی را به حمایت از ابزارهای حوزه امنیت اینترنت اختصاص می‌دهد. از طرفی، دولت آمریکا توسعه دهندگان این برنامه‌ها را در مورد قوانین قاچاق و نقض قوانین امنیتی مورد بازرسی قرار می‌دهد زیرا برنامه رمزنگاری آنها در ذیل قوانین محدودیت‌های صادراتی قرار دارد.

مشکلات مالی و کابوس متوقف شدن نرم افزار رمز گذاری ایمیل

بسیاری از محققین امنیتی در دنیا معتقدند زمانی که عدم مدیریت و به روزرسانی این برنامه -به دلیل مشکلات مالی- یک کابوس امنیتی برای دنیا خواهد بود. به عقیده بسیاری از کاربران؛ این واقعا شرم‌آور است که وارنر کوک در کار خود تنهاست و برای ادامه کار خود نیاز به حمایت مالی دارد. وی تمامی به‌روزرسانی‌ها و Patchهای جدید برنامه را در خانه خود تولید و عرضه می‌کند.

در سال 2013 کاک به قدری در فشار مالی قرار گرفته بود که قصد داشت دیگر از این برنامه ایمیل امن پشتیبانی نکند، ولی پس شنیدن خبرهایی از افشاگری ادوارد اسنودن، به این نتیجه رسید که زمان مناسبی برای کنار کشیدن نیست.

دریافت کمک هزینه از سراسر جهان

زمانی که کاک توانست برای پروژه‌های خود از دولت آلمان کمی بودجه دریافت کند، نسخه ویندوز برنامه رمزنگاری ایمیل را طراحی و ارائه کرد. از آن زمان تا کنون این برنامه به عنوان برنامه اصلی رمزنگاری برای سیستم‌عامل ویندوز باقی مانده است.

پس از ماجرای افشاگری‌های ادوارد اسنودن و انتشار اخبار آن، کاک تصمیم گرفت یک کمپین برای جذب سرمایه راه‌اندازی کند و درخواست خود را بر روی یک وب سایت پرطرفدار منتشر کرد. او توانست با طراحی تیشرت و برچسب‌های اطلاع‌رسانی؛ این اطلاعات را در اختیار حامیان مالی این پروژه قرار دهد. در سال ۲۰۱۵ کاک موفق شد ۶۰ هزار دلار از یک موسسه امنیتی دریافت کند.  ضمناً فیسبوک و Online Payment process Stripe متعهد شدند که هر کدام سالانه ۵۰ هزار دلار در اختیار پروژه وی قرار دهند.

در همین رابطه بد نیست مقاله چگونه از رمز گذاری ایمیل، برای انتقال اطلاعات محرمانه استفاده کنیم؟ را مطالعه کنید.

اولین نفری باشید که مقاله ها را دریافت می‌کنید

مقالات مشابه

قوانین به کارگیری نرم افزار متن باز در جهان

آنچه امروزه در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان نرم‌افزارهای متن‌باز شناخته شده است، زمانی جزو منابع کم‌‌ارزش در حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات در نظر گرفته می‌شد. در حال حاضر استفاده از تولیدات متن‌باز با روندی رو به رشد همراه شده و استقبال از آنها رو به افزایش است.

مدیریت هویت پرسونا

آینده مدیریت هویت پرسونا موزیلا

شرکت موزیلا در سال ۲۰۱۱ یک سامانه احراز هویت نوین راه‌اندازی کرد که مدیریت هویت پرسونا نامیده شد. این سامانه در ابتدا بسیار کارآمد و مفید به نظر می‌رسید. کاربران

پیمایش به بالا
به بالا بروید