۱۲ آذر ۱۴۰۱

روش جدید سرقت گذرواژه از روی امواج مغزی

با پیشرفت تکنولوژی روش‌های سرقت اطلاعات هم پیشرفت کرده است و امروزه شاهد سرقت گذرواژه از روی امواج مغزی هستیم. محققان می‌گویند وسایلی که از سیگنال‌های الکتروآنسفالوگرافی یا EEG استفاده می‌کنند در آینده می‌توانند بسیار خطرناک باشند. آنها معتقدند که یک تلفن یا هد-ستی که از قدرت مغز شما برای کنترل ابزارهای دیگر استفاده می‌کند می‌تواند به ابزاری علیه شما تبدیل شود و گذرواژه‌ها و کدهای دسترسی شما را بدزدد.

روش سرقت گذرواژه از روی امواج مغز، تبدیل امواج به دستورات قابل اجرا

طبق آمار اعلام شده از مرکز تحقیقات دانشگاه MIT آمریکا، دستگاه Epoc به همراه هدست همراهش که توسط شرکت Emotiv طراحی شده است، قادر است سیگنال‌های EEG (الکتروآنسفالوگرافی) مغز را به دستورات قابل فهم برای دستگاه‌های دیجیتالی و کامپیوترها تبدیل کند. 

سرقت گذرواژه از روی امواج مغزی
سرقت گذرواژه از روی امواج مغزی

سواستفاده از فن‌اوری پردازش امواج مغزی

مطالعه دیگری که توسط یکی از استادیاران دانشگاه آلاباما انجام شده نشان می‌دهد که این فن‌اوری نوپا تا کجا می‌تواند در جهت مقاصد شوم و نادرست مورد استفاده قرار گیرد.

در این مطالعه از افراد مورد تحقیق خواسته شد در حالی که گذرواژه‌ها و پین کدهای تصادفی را تایپ می‌کردند این هدست را روی سر خود قرار دهند. این کار به منظور یادگیری و آموزش این سیستم -که مبتنی بر تکنولوژی هوش مصنوعی است- و به منظور شناسایی سطوح فعالیت EEG طراحی شده بود.

سپس، با مشاهده عملکرد فرد و تنها بعد از تایپ 200 کاراکتر، این سیستم موفق شد با پردازش امواج مغزی فرد، حروفی که تایپ می‌شد را حدس بزند. علی‌رغم اینکه حدسها کامل نبودند ولی میانگین حدسهای صحیح نسبتا قابل توجه بود.

بنا بر نتایج بدست آمده از این تحقیق ، شانس این سیستم در حدس زدن یک رمز ورود 4 رقمی از یک در ده هزار به یک در بیست و در حدس یک گذروازه شش رقمی به یک در پانصد رسید.

این محقق می گوید که نتایج، از آن نظر قابل توجه هستند که دستگاه Epic و هدست آن هنوز در ابتدای راه است و با پیشرفت فناوری، بعید نیست که مجرمان سایبری به طور بالقوه از این ابزار در بازی‌هایی که در آنها کاربر باید اعداد و حروف را وارد نماید استفاده کرده و امواج مغزی آنها را بدزدند.

مثلاً فردی را درنظر بگیرید که در حال بازی کامپیوتری است. او در بین بازی صفحه اجتماعی، ایمیل و حساب بانکی خود را چک می‌کند. سارقان می‌توانند با ضبط امواج مغزی کاربران اقدام به حدس و سرقت گذرواژه‌ از روی امواج مغزی وی و پردازش الگوی این امواج بپردازند.

به عقیده بسیاری از محققان امنیتی، این هدست، در کنار مزایایی که دارد می‌تواند تبدیل به یک تهدید جدی امنیتی برای ابزارها و تکنولوژی‌های نوظهور مبتنی بر امواج مغزی شود.

اولین نفری باشید که مقاله ها را دریافت می‌کنید

مقالات مشابه

قوانین به کارگیری نرم افزار متن باز در جهان

آنچه امروزه در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان نرم‌افزارهای متن‌باز شناخته شده است، زمانی جزو منابع کم‌‌ارزش در حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات در نظر گرفته می‌شد. در حال حاضر استفاده از تولیدات متن‌باز با روندی رو به رشد همراه شده و استقبال از آنها رو به افزایش است.

پیمایش به بالا
به بالا بروید