۲۳ شهریور ۱۴۰۱

دستگیری بنیان گذار سایت ویکی لیکس

جولیان آسانژ موسس وب سایت Wikileaks که به اتهام افشای اطلاعات محرمانه و بسیاری اتهامات امنیتی دیگر تحت پیگرد قانونی بوود و سال‌ها در پناهندگی سفارت اکوادور در لندن قرار داشت، در آوریل 2019 توسط پلیس انگلستان دستگیر شد.

اتهامات اصلی

مهمترین اتهام امنیتی جولیان آسانژ، کمک به افشای اطلاعات محرمانه‌ای است که توسط یکی از تحلیل‌گران پیشین سازمان اطلاعاتی ارتش آمریکا در سال ۲۰۱۰ اطلاعاتی در اختیار سایت ویکی لیکس قرار داده شد. سایر اتهامات دولت آمریکا علیه وی، کمک به هک کردن شبکه کامپیوتری پنتاگون در سال 2010 و هک کردن گذرواژه برای دسترسی به اسناد محرمانه و طبقه‌بندی شده سازمان امنیت ملی ایالات متحده است.

البته طبق اظهارات نماینده FBI، دولت آمریکا هنوز مدرک قطعی در مورد این که آسانژ، موفق به هک کردن حساب کاربری برای دسترسی به اسناد محرمانه شده باشد در اختیار ندارد، ولی اعلام کرده است ظاهرا که جولیان آسانژ و چلسی منینگ، افسر سابق سازمان اطلاعاتی آمریکادر این مورد با هم همکاری کرده اند. زیرا اسناد ارائه شده به دادگاه که حاوی اطلاعات زیادی در مورد تعاملات بین آسانژ و منینگ است.

پلیس انگلیس، جولیان آسانژ را از سفارت اکوادور در لندن خارج و وی را بازداشت کرد. وی تنها چندساعت پس از دستگیری در دادگاه حضور یافت و به اتهام آزار جنسی در سوئد و تخلف از مقررات آزادی به قید وثیقه محاکمه شد.

آسانژ در حال حاضر در انگلستان در بازداشت به سر می‌برد و به دلیل اتهاماتی که آمریکا علیه او مطرح کرده است با درخواست استرداد روبرو است و ممکن است فرایند محاکمه وی ماه‌ها یا حتی سال‌ها به طول بیانجامد. آسانژ با افشای اسناد مهمی در رابطه با دخالت آمریکا در جنگ‌های افغانستان و عراق، به نظر دادگستری آمریکا مرتکب “خیانت” شده است.

 البته مهم تر از همه موارد اینکه تا دسامبر2017، آمریکا نمی‌دانست که آسانژ رمز عبور را در اختیار دارد یا نه. اتهام اصلی آمریکا علیه آسانژ کاملا مضحک و مسخره است چرا که دولت آمریکا وی را بخاطر در اختیار داشتن یک گذرواژه را متهم می‌کند در حالی که بیشتر از ده سال است که بیشتر نیروهای اطلاعاتی آمریکا به این گذرواژه‌ها دسترسی دارند.

اولین نفری باشید که مقاله ها را دریافت می‌کنید

مقالات مشابه

قوانین به کارگیری نرم افزار متن باز در جهان

آنچه امروزه در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان نرم‌افزارهای متن‌باز شناخته شده است، زمانی جزو منابع کم‌‌ارزش در حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات در نظر گرفته می‌شد. در حال حاضر استفاده از تولیدات متن‌باز با روندی رو به رشد همراه شده و استقبال از آنها رو به افزایش است.

پیمایش به بالا
به بالا بروید