29 نوامبر 2022

فریب حسگر اثر انگشت نوکیا PureView با یک بسته آدامس

در ویدیوهایی که در اینترنت منتشر شده است برخی از کاربران با یک بسته آدامس موفق به فریب حسگر اثر انگشت Nokia PureView شدند.

بعد از فریب حسگر اثر انگشت گوشی سامسونگ S10، این بار نوبت حسگر اثر انگشت نوکیا 9 PureView  رسیده است. پس از آنکه این شرکت فنلاندی به‌روزرسانی‌ سیستم عامل را برای این مدل گوشی خود عرضه کرد، حسگر اثر انگشت آن تحت تاثیر این به‌روزرسانی قرار گرفت. ظاهرا در ویدیوهایی که در اینترنت منتشر شده است حالا با کف یک بسته آدامس هم می‌توان حسگر اثر انگشن این گوشی را فریب داد.

به‌روزرسانی سیستم عامل و ایجاد مشکل برای حسگر اثر انگشت نوکیا

به‌روزرسانی سیستم‌عامل جدید (نسخه v4.22) برای بهبود عملکرد ماژول حسگر اثر انگشت نوکیا بر روی صفحه نمایش تلفن ارائه شده بود تا نیازی نباشد کاربران برای بازگشایی قفل تلفن انگشت خود را بیش از اندازه روی نمایشگر قرار دهند.

البته پیش از ارائه این به‌روزرسانی هم این ضعف در حسگر اثر انگشت این گوشی وجود دادشت و کاربری با انتشار ویدئویی نشان داده بود که این مدل گوشی نوکیا با اثر انگشت فرد دیگری غیر از صاحب گوشی هم باز می‌شد.

حالا این به‌روزرسانی نه تنها وضعیت را بهتر نکرده بلکه آن را به مراتب ضعیف‌تر کرده و عملکردش را زیر سوال برده است.

حفظ امنیت گوشی‌ها با روش‌های دیگر

با توجه به همزمانی طرح این مشکلات با عید پاک، فعلا نمایندگان نوکیا جوابی در این زمینه ارائه نداده‌اند و معلوم هم نیست که تا چه زمانی برای رفع مشکل حسگر اثر انگشت نوکیا، یک نسخه جدید ارائه دهند. با این حساب به دارندگان گوشی Nokia 9 PureView توصیه می‌شود تا زمان برطرف شدن این مشکل استفاده از حسگر اثر انگشت را به طورکامل متوقف کنند و از روش‌های دیگر احراز هویت مانند تشخیص چهره، پین‌کد و گذرواژه استفاده کنند.

البته این اولین بار نیست که نوکیا با مشکل امنیتی این‌چنینی روبرو می‌شود. ماه گذشته نیز زمانی که این شرکت یک بروزرسانی روی Firmware گوشی‌های Nokia7Plus برای کاربران چینی ارائه کرد، تا این داده‌های کاربران را جمع‌آوری کرده و به یک سرور در چین ارسال نماید( مطابق قوانین مربوط به جمع‌آوری اطلاعات چین)، به طور تصادفی این به‌روزرسانی در نسخه نرم‌افزارهای نصب شده کاربران در اتحادیه اروپا نیز قرار گرفت!

البته باید توجه داشته باشید که سیستم‌های تشخیص چهره هم امنیت کافی را ندارند. این مسئله در مقاله سیستم تشخیص چهره سامسونگ S10 فریب خورد اعلام شده است.

اولین نفری باشید که مقاله ها را دریافت می‌کنید

مقالات مشابه

قوانین به کارگیری نرم افزار متن باز در جهان

آنچه امروزه در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان نرم‌افزارهای متن‌باز شناخته شده است، زمانی جزو منابع کم‌‌ارزش در حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات در نظر گرفته می‌شد. در حال حاضر استفاده از تولیدات متن‌باز با روندی رو به رشد همراه شده و استقبال از آنها رو به افزایش است.

پیمایش به بالا
به بالا بروید