۱۹ مرداد ۱۴۰۱

ثبت اختراع جدید شرکت اپل برای ضبط اثر انگشت و عکس دزدان

بر اساس گزارش سازمان ثبت اختراعات و برندها در آمریکا، شرکت اپل اختراعی را به ثبت رساند که در آن امکان «ضبط مشخصات زیست‌متری (Biometric) استفاده کننده غیر مجاز» فراهم شده است.

پایه اصلی این اختراع بر مبنای یک ایده آسان ولی فوق‌العاده شکل گرفته است. به این ترتیب که با استفاده از امکانات تشخیص هویت لمسی، دوربین و سایر حس‌گرهای آیفون یا آیپد، اطلاعات هویتی یک دزد بالقوه ضبط و ذخیره گردد.

ضمن این که در صورت نیاز می‌توان این قابلیت را توسط سایر دستگاه‌های همگام شده با یک دستگاه نیز فعال کرد(مثلا بین آیپد و آیفونی که متعلق به یک شخص باشد)؛ حتی در مواقعی که تنظیمات متفاوتی برای ضبط اطلاعات کاربر غیرمجاز در آن‌ها به کار گرفته شده باشد.

به عنوان مثال، در یک آیفون ممکن است تنظیمات بگونه‌ای تعریف شود که، با اولین خطا دراحراز هویت استفاده کننده، سیستم ضبط اطلاعات گوشی فعال شده و بلافاصله اثر انگشت و عکس استفاده کننده غیر مجاز را ضبط کند. ولی در دستگاه دیگر، تنظیمات به این صورت باشد که ترکیبی از چند مشخصه را مورد بررسی قرار دهد و در نهایت، سیستم ضبط اطلاعات زیست‌متری برمبنای تنظیمات دستگاه فعال شود.

استفاده از هوش مصنوعی

یکی از نکات جالب در این اختراع این است که در فرم درخواست ثبت اختراع، یادگیری تدریجی دستگاه به عنوان یک راهکار احتمالی برای تعیین اینکه در چه مرحله‌ای اطلاعات بیومتریک ثبت و چگونه مدیریت شود، ذکر شده است.

علاوه بر داده‌های زیست‌متری فردی که با دستگاه کار می‌کند، داده‌های دیگری نیز می‌توانند برای افزایش و تکمیل اطلاعات بیومتریک به کار گرفته شوند. به عنوان نمونه می‌توان از تنظیمات زمانی، مکان دستگاه، سرعت، فشار هوا، داده‌های صوتی و بسیاری موارد دیگر نام برد که همگی این موارد به دستگاه وارد شده و به عنوان عملیات “پس زمینه” مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با فعال شدن این مجموعه از کنترل‌ها، اطلاعات هویتی استفاده کننده غیر مجاز ضبط خواهد شد. این اطلاعات یا به صورت محلی در خود دستگاه ذخیره می‌گردد و یا اینکه به یک “سرور” دیگر ارسال می‌شود تا مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرند.

منبع:

https://apple.slashdot.org/story/16/08/25/2247201/apple-patenting-a-way-…

اولین نفری باشید که مقاله ها را دریافت می‌کنید

مقالات مشابه

قوانین به کارگیری نرم افزار متن باز در جهان

آنچه امروزه در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان نرم‌افزارهای متن‌باز شناخته شده است، زمانی جزو منابع کم‌‌ارزش در حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات در نظر گرفته می‌شد. در حال حاضر استفاده از تولیدات متن‌باز با روندی رو به رشد همراه شده و استقبال از آنها رو به افزایش است.

پیمایش به بالا
به بالا بروید