۲۳ شهریور ۱۴۰۱

پیشبینی 2020: محاسبات ابری؛ ائتلاف های جدید و نگرانی های امنیتی

سال گذشته، فورستر پیش‌بینی کرده بود که سازمان‌های بزرگ در سال 2019 هسته برنامه‌های اصلی کسب‌و‌کار خود را با استفاده از محاسبات‌ ابری ارتقا خواهند داد و این تغییرات آغاز شد.

از طرفی، سال 2019 سال ائتلاف‌های بزرگ بود؛ ائتلاف IBM با RedHat یا VMware با Pivotal و همچنین ائتلاف‌های غافلگیرکننده‌ای مثل Oracle با Microsoft یا  VMware با Google Cloud از این دست هستند. به‌این‌ترتیب، چشم‌انداز همیشه در حال تغییر ارائه‌دهندگان سرویس‌های ابری بازهم دستخوش تغییرات شد ولی با این تفاوت که این‌بار رقبای دیرینه را به‌یکدیگر نزدیک کرد.

در سال 2020 خواهیم دید که بازار راهکارهای عملیاتی شده خدمات ابری که شامل خدمات نرم‌افزار به‌عنوان سرویس(SaaS)، بستر به‌عنوان سرویس(PaaS) و زیرساخت به‌عنوان سرویس(IaaS) هستند، تا 300 میلیارد دلار رشد خواهد کرد.

حتی با میزان رشد کمتر این تخمین در سال 2020، باز هم موفقیت عظیمی است که یک بازار ترکیبی و در حال رشد فقط طی چند سال به گردش مالی 500 میلیارد دلاری برسد. ضمن اینکه در حال‌حاضر 65 درصد سازمان‌های بزرگ آمریکای شمالی به پلتفرم‌های عمومی سرویس‌های ابری متکی هستند و 66 درصد دارای سرویس ابری خصوصی داخلی هستد.

درحالی که در آغاز سال 2020 قرار داریم، پیش‌بینی می‌شود که پیشگامان خدمات ابری که در مقیاس‌گسترده جهانی فعالیت دارند، ضمن تمرکز جدی برروی قدرت‌های هسته مرکزی خود، ائتلاف‌های بیشتری تشکیل دهند؛ فروشندگان برنامه‌های تجاری پیشرو، زیرساخت‌های تحت مالکیت خود را رها کنند؛ محاسبات با عملکرد بسیار بالا انجام شوند؛ اکوسیستم‌های توسعه مبتنی بر ابر به ارائه‌ شبکه‌های خدماتی یا Service mesh و خدمات بدون سرور (Serverless) روی آورند؛ و احتمالا فروشندگان خدمات مدیریت سیستم‌های ابری نیز پس از انتشار خبر نفوذ به داده‌های یک سرویس ابری عمومی، تمرکز اصلی خود را به مسایل امنیتی معطوف کنند.

با توجه به موارد فوق، سه پیشبینی اصلی در ارتباط با محاسبات ابری در سال 2020 به‌شرح زیر است:

بازگشت IBM و Oracle به قلمرو آشنای تجربه و فعالیت خود ؛Alibaba کماکان تهدیدی برای گوگل

IBM و Oracle از بازار خدمات ابری گسترده که هم‌اکنون تحت سیطره‌ AWS، مایکروسافت، گوگل و علی‌بابا است خارج نخواهند شد. IBM تمرکز خود را بر کمک به سازمان‌های بزرگ برای استفاده از پلتفرم توسعه Openshift محصول Redhat – روی هرسیستم ابری- معطوف خواهد کرد تا کاربری‌های اصلی کسب‌و‌کار را مدرن‌تر کند. Oracle هم روی نرم‌افزار به عنوان سرویس (SAAS) و محصولات پایگاه‌داده‌  “خودگردان” خویش متمرکز شده و محصول Azure را برای استفاده در سرویس‌های همه‌منظوره توسعه ابری نظیر یادگیری ماشین، هوش‌مصنوعی، کانتینرها، اینترنت اشیاء یا دیگر نوآوری‌های در حال‌ظهور پیشنهاد خواهد داد. Oracle قراردادی برای یک اتصال پرسرعت با AWS با گوگل امضاء خواهد کرد، چرا که برای سرویس‌دهی به مشتریانش مجبور به بستن چنین قراردادی است.

 Alibaba نیز باکسب درآمد 4.5 میلیارد دلاری از پلتفرم ابر جهانی، گوگل را پشت‌ سر خواهد گذاشت اما گوگل کماکان رتبه سوم خود را در میان مشتریان آمریکای‌شمالی حفظ خواهد کرد زیرا Alibaba نفوذ کمی در این منطقه دارد.

رقابت شرکت‌ها با هدف توسعه‌ سرویس‌های ابری متن-باز، خدمات بدون سرور (Serverless)و شبکه‌های خدماتی (Service Mesh)

در سال 2020 نبرد تنگاتنگی میان صدها پروژه متن‌-باز و فروشندگان برای جلب‌توجه برنامه نویسان در اکوسیستم توسعه ابری برپا خواهد شد. سال گذشته، Kubernetes فاتح نبرد هماهنگی کانتینرها بود و تعدادی پیشنهاد تجاری نیز ارائه کرد که کارشناسان و متخصان “زیرساخت و عملیات” فعلا در حال فراگیری چگونگی پیاده‌سازی، ایمن‌سازی و عملکرد آنها هستند.

شبکه‌های خدماتی، چشم‌انداز قدرتمندتری را در حوزه سرویس‌های متقابل شبکه‌ای، وضوح و امنیت ارائه می‌کنند و خدمات بدون سرور نیز مدل‌های برنامه‌نویسی جدیدی ارائه خواهند کرد که فارغ از نگرانی‌ها و دغدغه‌های زیرساختی هستند.

علیرغم اینکه هیچ راهکاری برنده‌ی این رقابت نبوده اما Istio در فضای service mesh متمایز از سایر رقبا است و Knative نیز گزینه کاملا مطمئنی برای خدمات بدون سرور است. احتمال زیادی وجود دارد که هردو آنها به‌عنوان بخشی از پلتفرم‌های توسعه ابری توسط شرکت‌های AWS، مایکروسافت، گوگل، VMware/Pivotal یا IBM/RedHat جذب شوند.

رویارویی با مسئله امنیت توسط گردانندگان خدمات ابری

مسئله نقص امنیت در سیستم Capital one در AWS، توجه همگان را به مشکل بعدی در مدیریت سرویس‌های ابری جلب نمود: امنیت برنامه‌ها و اطلاعات در یک دنیای ابری ترکیبی به‌شدت اهمیت پیدا می‌کند.

ارائه دهندگان خدمات ابری در مقیاس گسترده، در سال آینده میزان سرمایه‌گذاری برای امنیت بیشتر در سرویس‌های بومی خود را افزایش خواهند داد، این درحالی است که ارائه‌دهندگان سرویس‌های متقابل و متعامل ابری باید به خرید، ایجاد یا کسب قابلیت‌های امنیتی که فراتر از راهکارهایی چون مدیریت هویت و دسترسی باشد اقدام کنند. اقدامات اولیه در این زمینه در سال 2019 با حرکت VMware جهت مالکیت Carbon Black  آغاز شد که برای تزریق امنیت بیشتر در تمامی سطوح مدیریت، مجازی‌سازی و محصولات کانتینری بود.

منبع: Forrester

اولین نفری باشید که مقاله ها را دریافت می‌کنید

مقالات مشابه

قوانین به کارگیری نرم افزار متن باز در جهان

آنچه امروزه در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان نرم‌افزارهای متن‌باز شناخته شده است، زمانی جزو منابع کم‌‌ارزش در حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات در نظر گرفته می‌شد. در حال حاضر استفاده از تولیدات متن‌باز با روندی رو به رشد همراه شده و استقبال از آنها رو به افزایش است.

پیمایش به بالا
به بالا بروید