۱۹ مرداد ۱۴۰۱

هک شدن اطلاعات حساب‌‌های مرورگر اپرا

یکی از مرورگرهای محبوبی که کابران برای ورود به سایت‌ها و گردش در وب از آن استفاده می‌کنند، مرورگر اپرا (Opera) است. مرورگر اپرا به عنوان یک مرورگر پر طرفدار شناخته می‌شود و امکانات متنوعی برای کاربران خود ارائه می‌کند.

یکی از این امکانات ایجاد حساب کاربری در مرورگر است و کاربر می‌تواند حساب  کاربری خود را با استفاده از Opera Sync همگام سازی کند. همگام‌سازی به این معنی است که در صورتی که کاربر روی مرورگر اپرا حساب کاربری داشته باشد، توسط هر دستگاه دیگری که وارد مرورگر اپرا و حساب خود شود، تمام اطلاعات ذخیره شده خود در مرورگر (Tabهای باز شده، جستجوهای ذخیره شده، حساب‌های کاربری ذخیره شده و …) را در آن دستگاه هم خواهد داشت. این قابلیت ساده و راحت برای هماهنگی و همگام‌سازی اطلاعات کاربر بین دستگاه‌های مختلف است.

خدمات همگام‌سازی Opera توسط حدود 1700000 نفر در هر ماه مورد استفاده قرار می‌گیرد و به طورکلی، جستجوگر این سامانه حدود 350 میلیون استفاده کننده دارد.

نفوذ به سرورهای اپرا

به تازگی گزارش شده‌است که شخص یا اشخاصی به سرورهای Opera نفوذ کرده‌اند. در این خبر اعلام شده است که اطلاعات حساب‌های کاربری Opera sync شامل گذرواژه‌ها و اطلاعات ورود به سیستم احتمالا از سرورهای Opera به سرقت رفته‌اند.

این شرکت نروژی به کاربران خود اعلام کرده است که شخصی به سامانه Opera Syncو به گذرواژه‌ها و اطلاعات حساب برخی از کاربران (از قبیل نام‌های کاربری و گذرواژه‌ها) دسترسی پیدا کرده و احتمال افشای این اطلاعات وجود دارد.

در نتیجه این نفوذ، شرکت اپرا وادار به تغییر تمامی گذرواژه‌ها در حساب کاربری Opera sync شد. بنابر این گزارش تمامی کاربران نیز ملزم به تعیین گذرواژه‌های جدیدی برای خود شدند.

اولین نفری باشید که مقاله ها را دریافت می‌کنید

مقالات مشابه

قوانین به کارگیری نرم افزار متن باز در جهان

آنچه امروزه در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان نرم‌افزارهای متن‌باز شناخته شده است، زمانی جزو منابع کم‌‌ارزش در حوزه‌ی فن‌آوری اطلاعات در نظر گرفته می‌شد. در حال حاضر استفاده از تولیدات متن‌باز با روندی رو به رشد همراه شده و استقبال از آنها رو به افزایش است.

پیمایش به بالا
به بالا بروید