۲۳ شهریور ۱۴۰۱

چرا ایمیل همچنان بهترین راه برای بازاریابی است؟

زمانی نه چندان دورکه “ایمیل” مانند یک اسباب‌بازی براق و جدید ظهور کرد، مدیران بازاریابی و فروش سازمان‌ها را که از بازاریابی تحت وب خسته شده بودند به خود جلب کرد.

این بازاریاب‌ها به دلیل این که ماهیت این ابزار را به درستی درک نکرده بودند پس از مدتی نه چندان طولانی ایمیل را هم کنار گذاشتند و به سمت ابزارهای جدید و هیجان‌انگیز دیگر شتافتند.

پس از این که استفاده از بازاریابی ایمیلی کمتر و کمتر شد، بهترین کارشناسان و متخصصان بازاریابی برای یافتن راهکار گرد هم آمدند تا دلایل عدم موفقیت بازاریابی با ابزار ایمیل را بررسی نمایند. آنها برای احیای مجدد بازاریابی مبتنی بر ایمیل شروع به تحقیق و بررسی کردند.

یکی از دلایل شکست بازاریابی ایمیلی احتمالا “یکسان” بودن محتوی و نیز “یکطرفه” بودن ایمیلهای ارسالی برای طیف متنوع مخاطبان بوده است.

بنابراین “شخصی‌سازی” نموندن پیام‌ها به عنوان یک راهکار مناسب برای جلوگیری از ارسال ایمیل‌های یکطرفه و یکسان مطرح گردید. به عبارتی، پس از شناخت دریافت کننده ایمیل و بر اساس نیازمندی‌های وی ایمیل‌ها توسط ابزارهای نرم‌افزاری بصورت کاملا شخصی‌سازی کرده برای مخاطب خاص ارسال نمود.

بدین ترتیب تعامل بین ارسال کننده ایمیل و مخاطب آن به صورت ارتباطی یک به یک وکاملا منحصر به فرد شده برای همه رضایت‌بخش است.

ایمیل‌ها همچنان استراتژی بازاریابی را به حرکت می‌اندازند

راهکار استفاده از ایمیل در بازاریابی؛ حتی زمانی که به درستی اجرا نشود هم جواب می‌دهد، و در بهترین حالت اگر به درستی اجرا شود بالاترین بازگشت سرمایه را در پی خواهد داشت.

درصورتی‌که نتیجه‌ ارسال ایمیل‌های شما آنطور که انتظار دارید نشده است، احتمالا به این خاطر است که شما از این ابزار به درستی استفاده نکرده‌اید و این مسئله خدشه‌ای به ماهیت کاربردی ایمیل وارد نمی‌کند.

بازخورد سریع؛ بهینه‌سازی روال ارسال ایمیل
به دلیل اینکه تعامل با ایمیل یک تعامل دو طرفه است، زمانی که ایمیل‌های حساب شده و اختصاصی برای مخاطبان ارسال شود، بازخورد آن به مراتب از سایر مسیرهای بازاریابی سریع‌تر است. بنابراین به کمک این بازخوردها امکان بازبینی و بهینه‌سازی بسیار سریع روی طرح‌های بازاریابی فراهم میگردد.

چقدر مخاطبان ایمیل خود را می‌شناسید؟
در بازاریابی ایمیلی، ابتدا باید شناخت کافی از مخاطب و میزان دسترسی و استفاده او از ابزار ایمیل تعیین گرددد. سپس با ارائه گزینه‌های‌ متعدد به مخاطبان، آنها را در انتخاب محتوی مورد علاقه خود راهنمایی کرده و در نتیجه، شخصی‌سازی ایمیل‌ها برای مشتریان را فراهم کرد.

اطمینان از عدم ارسال ایمیل ناخواسته
شرکت‌های ارائه دهنده‌ی ایمیل بطور فعال در حال ارائه‌ و توسعه‌ی روش‌های جدید برای ایجاد اعتماد و اطمینان به این ابزار هستند. احراز هویت، تبین فرایند شکایت از ایمیل‌های اسپم، اطمینان از قرار دادن امکان “لغو اشتراک در ایمیل” و سیاست‌های انتخاب کاملا شفاف ، مثال‌هایی از این راه‌کارها هستند.

ایمیل؛ ماهیتی در حال بازسازی مداوم
یکی از نکاتی که در مورد ابزار ایمیل وجود دارد این است که در بسیاری از تکنولوژی‌های نوین و جدید از آن به عنوان یکی از ابزارهای پایه‌ای استفاده می‌شود. به عنوان مثال برای ثبت نام در بیشتر شبکه‌های اجتماعی، خوراک‎های RSS و مطالب وبلاگ‌ها، و نیز در شبکه‌های اجتماعی مانند LinkedIn و Facebook در پیغام‌ها، مطالب ارائه‌شده توسط دوستان و یا درخواست دوستی از سرویس ایمیل استفاده می‌شود.

دسترسی به ایمیل از همه جا، با تمام ابزارها
همگام شدن ایمیل با راهکارهای نوین و درحال توسعه، یکی دیگر از عواملی است که آن را همواره به‌روز نگه‌ داشته و در دسترس کاربران قرار می‌دهد. شما می‌توانید ایمیل خود را از طریق کامپبوتر رومیزی قدیمی خود و یا از طریق نوت‌بوک‌ها و یا تلفن‌های هوشمند و تبلت یا کیندل و … بخوانید.

آیا سرانجام ایمیل از زده خارج می‌شود؟
نگرانی زیادی بایت این چشم‌انداز وجود ندارد، زیرا امروزه ایمیل‌ها با مجهز شدن به راهکارهایی جهت مواجهه با مسائلی مانند اسپم‌ها، مسدود کردن تصاویر، حملات فیشینگ و دیگر چالش‌های امنیتی و عملکردی بسیار قدرتمند شده‌اند.

با وجود این‌که تمام چالش‌های مربوط به ایمیل بطور کامل حل نشده‌اند، ولیکن میبینیم که قدمهای موثری برای زنده نگه داشتن و فعال بودن این کانال ارتباطی برداشته شده‌است. میل طبیعی به سمت نوآوری‌ به ایمیل کمک می‌کند که با هر چالشی در عرصه تکنولوژی‌های جدید روبرو شده و از آن بگذرد.

چند نکته مهم برای شروع بازاریابی ایمیلی
علاوه بر مواردی که گفته شد، تحقیقات نشان می‌دهد که بازاریابی ایمیلی در مقایسه با بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، بازخورد بسیار بالاتری دارد. بنابراین وقت آن است که با جدیت بیشتری زمان، هزینه و نیروی بازاریابی را به بستر ایمیل معطوف کنیم.

تعداد مقالاتی که در خصوص آغاز و ایجاد کمپین‌های ایمیلی بسیار زیاد است. با این وجود در اینجا قصد داریم نکاتی را برای شروع کار بازاریابی ایمیلی ذکر کنیم:

حرفی برای گفتن داشته باشید
شاید ساده به نظر برسد. در نظر داشته باشید ممکن است ارائه مطالب و تفکرات در تویتر راحتتر است، ولی مخاطبان ایمیل بسیار سختگیرتر از مخاطبان تویتر هستند. بنابراین، زمانی که می‌خواهید ایمیلی بفرستید، باید مطمئن شوید که حرف جدیدی برای مخاطبان ایمیل خود دارید.

هیچکس از دریافت ایمیل تکراری یا عاری از محتوی ارزشمند خوشحال نخواهد شد و حتی ممکن است اعتبار ایمیل‌های آینده خود را هم به خطر اندازید.

مطلب را قابل فهم کنید
برخلاف توئیتر یا سایر شبکه‌های اجتماعی، در ایمیل شما محدودیتی روی تعداد کلمات محتوی خود ندارید. بنابراین می‌توانید فارغ از محدودیت، مطلب خود را ارائه کنید. البته با در نظر گرفتن قوائد و ویرایش‌هایی که از قبل برای محتوای خود تعیین کرده‌اید.

اگر می‌خواهید یک مقاله طولانی را ارائه کنید، به ارائه چکیده یا خلاصه‌ آن در ایمیل بسنده کنید و برای ادامه مطالعه مخاطبان را با یک لینک به سایت خود ارجاع دهید. مزیت این کار این است که از بازخورد ایمیل‌ها و تعداد بازدید لینک‌های سایت خود، متوجه می‌شوید جذابترین مطالب شما در کدام حوزه بوده است.

منظم باشید
برای ایمیل‌های ارسالی خود جدول زمان‌بندی تنظیم کنید. به طور منظم جدول خود را به روز نگاه دارید و بدانید که در هفته یا ماه بعدی، شما در ارتباط با چه موضوعی قرار است ایمیل بازاریابی برای مخاطبان خود بفرستید. مثلا داشتن خبرنامه ماهانه یا هفتگی می‌تواند ایده بسیار خوبی برای شروع است.

منحصر به فرد باشید.
لحن صحبت خود را با مخاطبانتان مشخص و مدیریت کنید. مخاطبان خود را بشناسید و آنها را با توجه به ویژگی‌های مشترکشان دسته بندی کنید. برای هر دسته لحن مناسبی برای نوشتن ایمیل انتخاب کنید. لحن صحبت شما زمانی که با همسر خود و مدیر بانک صحبت می‌کنید متفاوت است. بدیهیست نمی توان با یک لحن یکسان با همه مخاطبان صحبت کرد.

و اما در انتها فراموش نکنید که ایمیل فقط نیمی از مکالمه است. سعی کنید به دنبال برقرای ارتباط دو جانبه و چند جانبه با مخاطبان باشید.

اولین نفری باشید که مقاله ها را دریافت می‌کنید

مقالات مشابه

میزبانی ایمیل چیست

هاست ایمیل چیست و انواع هاست ایمیل

این روزها که استفاده از ایمیل اختصاصی و حرفه‌ای بین کسب و کارها بسیار متداول شده است، نام هاست ایمیل یا خدمات میزبانی ایمیل هم بسیار شنیده می‌شود. در این

پیمایش به بالا
به بالا بروید