۲۳ شهریور ۱۴۰۱

رونق دوباره بازاریابی ایمیل

ایمیل از سال‌های دهه هفتاد تا به امروز جایگاه خود را به عنوان یکی از کلیدی‌ترین ابزارهای ارتباطی و نیز به عنوان یکی از اطلاعات هویتی افراد تثبیت کرده است. البته در دوره‌های مختلف و پس از ظهور شبکه‌های اجتماعی پر زرق و برق، عده‌ای بر این باور بودند که عمر ایمیل دیگر سر آمده است و به زودی منسوخ خواهد شد.

ولی حالا پس از گذشت چند دهه، ایمیل به دلیل ویژگی‌های ذاتی که آنرا از شبکه‌های اجتماعی متمایز می‌کند، همچنان یکی از قابل اتکاترین بسترهای تعامل بخصوص در حوزه کسب و کار است. بر اساس گزارش گروه تحقیقاتی Radicati، امروزه بیش از 78 درصد از ارتباطات حوزه کسب و کار از بستر ایمیل‌ عبور می‌کند.

با این مقدمه، باید دید که در آینده چه چیزی در انتظار بازاریابی ایمیلی  یا Email marketing است. به نظر می‌رسد سال‌های پیش رو، زمان بهبود رابطه بین کسب وکارها و مخاطبان بازاریابی ایمیلی آنها خواهد بود.

موفقیت طرح‌های بازاریابی ایمیلی، به میزان آگاهی و آمادگی تیم بازاریابی بستگی دارد. آنچه که در ادامه می‌بینید، اصول اولیه‌ای است که لازم است در برنامه آینده شرکت‌ها و تیم‌های بازاریابی آنها به منظور موفقیت و اثربخشی حداکثری بازاریابی ایمیلی در نظر گرفته شود. چرا که به اعتقاد برخی از محققین، بازاریابی ایمیلی همچنان یکی از بهترین راهکارهای بازاریابی است.

انتخاب زمان درست

در طرح‌های بازاریابی ایمیلی قدیمی‌تر، روزهای تعطیل بهترین زمان برای فرستادن ایمیل‌های بازاریابی بود، چرا که کاربران فارغ از دغدغه‌های کاری و مشغله روزمره، فرصت و تمرکز بیشتری برای مطالعه این ایمیل‌ها داشتند. حال در طرح‌های جدید بازاریابی ایمیلی به نظر می‌رسد که برای دریافت بازخورد بهتر، لازم است زمان فرستادن یک ایمیل منوط به رفتار یا عملی شود که مخاطب انجام داده است. مثلا زمانی که مخاطب خریدی انجام داده یا در سایتی ثبت نام کرده است، بهترین زمان برای ارسال ایمیل‌های بازاریابی است.

شناخت و گزینش

شناسایی و گزینش، به معنی جمع‌آوری و شناسایی محتویاتی است که به کسب و کارها کمک می‌کند بفهمند مخاطب آنها چه زمانی به چه اطلاعاتی نیاز دارد. بر اساس این اطلاعات، کسب وکارها می‌توانند با ارسال محتوای مناسب و البته در زمان مناسب، به اهداف بازاریابی خود برسند.

احتمالا کسب و کارهای زیادی همین الان هم این کار را انجام می‌دهند، ولی در آینده باید برنامه‌ای داشته شند که این اطلاعات را از کانال‌های دیگری مانند مقالات ارائه شده در وبلاگ شرکت، یا حساب‌های متعلق به شرکت در شبکه‌های اجتماعی (مانند عکسها و مطالب اینستاگرام و Pinterest) در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.

فعالیت کسب و کارها در شبکه‌های اجتماعی، این امکان را فراهم می‌کند که ارتباط آنها با مخاطبانشان تقویت شده و در نتیجه به شناخت سلیقه مخاطبان و محتوایی که مایلند در ایمیل خود دریافت کنند نزدیک‌تر شوند. این فعالیت‌ها همچنین می‌توانند با تمرکز بر محتواهای ارزشمند و همسو، از طریق منابع دیگری نظیر شرکای تجاری یا از طریق سرویس‌های تکمیلی صورت گیرد.

کسب و کارها از طریق به اشتراک گذاشتن محتوایی که مرتبط با تخصص و برتری محصولات آنهاست، این حس را به مخاطب می‌دهند که هم مخاطبان و هم کارکنان خود را به خوبی می‌شناسند. با ارائه محتوی مناسب، به مرور زمان مخاطبان به کسب و کار اطمینان پیدا کرده دیگر دغدغه دسترسی به اطلاعات موثق را نخواهد داشت.

از طرف دیگر؛ زمانی که محتوای ارزشمندی که در یک بسته مناسب گردآوری شده است، به دست مخاطب رسانده شود، تاثیر زیادی در صرفه جویی وقت و جلوگیری از جستجوهای اضافی در اینترنت برای مخاطب به همراه دارد. به این ترتیب است که ارائه اطلاعات کافی و مرتبط، بر ارزش بازاریابی ایمیلی سازمان می‌افزاید.

شخصی‌سازی پیام‌ها

به نظر می‌رسد در سال‌های آینده، شخصی‌سازی پیام‌ها دیگر به نوشتن نام مخاطب در ابتدای ایمیل بسنده نخواهد کرد. هدف شخصی‌سازی، باید شناخت شخصیت و سلیقه مخاطب و در نظر گرفتن اطلاعاتی مانند سن، جنسیت، خریدهای قبلی، مسیر طی شده مخاطب با برند کسب و کار و مواردی از این دست باشد.

به عنوان مثال سایت آمازون میلیون‌ها نکته را در مورد گرایش‌ها و عادات و تاریخچه خرید مشتریانش جمع‌آوری می‌کند. در نتیجه، با تکیه بر این اطلاعات؛ مشتری با دریافت ایمیل‌های هدفدار و مرتبط، حتی پیش از زمانی که تشخیص دهد که نیاز به خرید مجدد یا استفاده مجدد از خدمات دارد، به سوی تجدید خرید یا خدمات سوق داده می‌شود.

بدیهی‌ است که این موضوع در خصوص محصولات مصرفی و خانگی بیشتر صدق می‌کند. ولی در مورد محصولاتی با عمر طولانی‌تر (مانند لباس کودک) نیز فرصت‌های زیادی فراهم می‌شود. به عبارت بهتر، مشتری که لباس نوزاد خرید می‌کند، می‌تواند مخاطب بسیار مناسبی برای دریافت ایمیل یادآوری در دوره 12 و 24 ماهه برای خرید مجدد باشد.

با بررسی مثال آمازون، دیگر واضح است که منظور از شخصی‌سازی ایمیل، گامی فراتر از فرستادن ایمیل به صورت ” سلام آقای …” یا جملات کلیشه‌ای مانند “شما این محصول را خریداری کرده‌اید، ممکن است به محصول زیر هم علاقه داشته باشید” است.

اطلاعاتی که کسب و کارها از مخاطبان خود دارند از این رو حائز اهمیت است که می‌توانند از آن اطلاعات برای پیش بینی حرکت بعدی مخاطبان استفاده کنند. مخاطبان و مشتریان با دریافت ایمیلی در ارتباط با خرید قبلی‌شان، که یک هوشمندی پیش‌گویانه در آن نهفته باشد یا حاوی محتویاتی باشد که قبلا در مورد آن ابراز علاقه کرده‌اند، تمایل بیشتری برای مطالعه ایمیل یا در بهترین حالت خرید محصول، از خود نشان خواهند داد.

طرح‌های بازاریابی مبتنی بر ایمیل باید مدام در حال تغییر و تکامل باشند. یافتن راه‌حل‌های مبتکرانه قطعا می‌تواند حرکت بزرگی برای عبور از رقیبان درحوزه کسب وکار باشد.

اولین نفری باشید که مقاله ها را دریافت می‌کنید

مقالات مشابه

میزبانی ایمیل چیست

هاست ایمیل چیست و انواع هاست ایمیل

این روزها که استفاده از ایمیل اختصاصی و حرفه‌ای بین کسب و کارها بسیار متداول شده است، نام هاست ایمیل یا خدمات میزبانی ایمیل هم بسیار شنیده می‌شود. در این

پیمایش به بالا
به بالا بروید